Uverejnené

6 mysliacich klobúkov – laterálne myslenie

6 mysliacich klobukov, lateralne myslenie, kocing, kreativita, oblecenie pre moletky, oblecenie pre plnostihle

Pracujeme z mužom obaja z domu a niekedy je to na ponorku. To preto, že už máme vychodené chodníčky rozmýšľania. Stáva sa, že raz je jeden z nás totálne optimisticky naladený a nadchnutý svojim novým nápadom a druhý naopak po pazuchy zaborený v pesimizme. Vtedy sa nejde dohodnúť a schyľuje sa k hádke.

Stretli ste sa už niekedy s pojmom laterálne myslenie? Zhruba by sa dalo povedať, že je to nazeranie na situáciu z rôznych uhlov pohľadu. Technika, ako si uvedomiť nielen prvý dojem, ale aj druhý, tretí,… dokonca aj šiesty 🙂 Odporúčam vám článok Laterálne myslenie – praktická stratégia na oslobodenie tvorivosti, ktorý veľmi trefne, presne, jednoducho vysvetľuje čo je laterálne myslenie.

A tiež ďalší článok z rovnakej stránky, ktorý vysvetľuje techniku šiestich mysliacich klobúkov. Bola pre nás spásonosná. V situácii, keď som pesimistom, tak mužovi zahlásim: „Zahrám ti teraz black-hat-ťáka (čiernoklobúkovca), ok?“ A keď mám zase príliš veľa optimizmu, tak ho poprosím: „Zahraj sa na black-hat-ťáka, poď do mňa!“ A vtedy si uvedomíme, že hádka sa dá ľahko zastaviť, že názor druhého môže mať pre nás veľa prínosov, aj ak je úplne opačný ako náš. A že k úplnosti pohľadov by sme potrebovali ešte štyroch ďalších kolegov, ktorý by nám zahrali ostatné farby klobúkov.

A pretože sa mi technika šiestich mysliacich klobúkov veľmi páči, pripravím pre vás seriál o šiestich klobúkoch – ako inak, predstavím ich aj pomocou outfitov. Dohromady teda 7 článkov – ktoré vám môžu pomôcť na rôzne situácie od teraz nahliadať úplne novým spôsobom. Ktoré vám ukážu, ako v nejakej situácii neuviaznuť a porozmýšľať o zmene pohľadu. Tešíte sa?

  • Biely klobúk – neutralita, fakty, dáta, čísla – prečítajte si článok »
  • Žltý klobúk – pozitívne riešenie, optimizmus – prečítajte si článok »
  • Čierny klobúk – pesimizmus, opatrnosť, obozretnosť – prečítajte si článok »
  • Červený klobúk – intuícia, prvý dojem, tušenie, pocity – prečítajte si článok »
  • Zelený klobúk – iné riešenia, alternatívy – prečítajte si článok »
  • Modrý klobúk – riaditeľ, organizátor, určuje smer – prečítajte si článok »

Linky na jednotlivé články pridáme postupne, ako budú články seriálu o 6 mysliacich klobúkoch pribúdať.