Ako to máte vy, potešia vás komplimenty, dotknú sa vás kritické slová smerom k ľuďom, čo majú nejaké to kilo navyše?
Veríte, že aj chvost môže vrtieť psom?
Ak ste usmiate a sebavedomé, ak ste sami so sebou v pohode, tak to cítia aj všetci okolo vás.
Pri vrtiacom chvoste sa zastavím… Máte radi rozhovory Adely Vinczeovej a jej hostí v programe Trochu inak? Ak ste ich nestihli pri ich premiére v SND alebo pri ich premierovom vysielaní v RTVS, nevadí, nájdete ich v archíve. V novembri 2017 bola hosťom Monika Stehlíková, ktorá sa zameriava na reč tela (bola tretím hosťom, jej vystúpenie nájdete ku koncu videa).
Vysvetlila techniku chvosta pre situácie, v ktorých máme trému. No môžeme si kľudne to preniesť do všetkých situácií. Ak vchádzame do miestnosti, na prednášku, prezentáciu, debatu s kolegami, môžeme si predstaviť, že máme chvost. Chvost ako oporu, ktorá nám pomôže získať stabilitu. Pozrite si prekvapenie a bezprostrednosť Adely – nedokázala si bleskovo predstaviť, aký chvost by chcela vlastniť. Zato pani Stehlíková predviedla pôvabnú chôdzu, akoby bola vlastníčkou pávieho alebo prinajmenšom okúzľujúceho veveričieho chvosta. Najlepšie vám svoju techniku predvedie sama:
Keď som videla tento diel Trochu inak, tak som túto techniku poradila aj dcérke druháčke. Proti tréme v škole – pri odpovedi pri tabuli, pri vystúpení z tanečného krúžku alebo hudobnej v ZUŠke. Dnešné deti sa rôzne techniky pre zvládanie trémy a strachu stále v škole nenaučia.
Pozreli ste si video? Páči sa vám táto technika? Aký chvost si vyberiete v neistej chvíli vy? Páv, líška, veverička, mačka, pes…?