Uverejnené

Prečo vznikla stránka Šaty pre moletky – moja motivácia

Trpezlivost ruze prinasa, motivacia

Prečo?

Obaja s manželom pracujeme z domu. On od doby ako sa poznáme, čo je už cca 15 rokov. Ja som sa na túto cestu pripojila až po materskej a rodičovskej dovolenke.

Mnoho mám si materskú dovolenku užíva, vychutnáva si rolu manželky a matky. No je aj veľa takých, ktoré po narodení dieťaťa nie sú pripravené na to, že starostlivosť o dieťa a chod domácnosti pohltí tak veľa času.  Že zrazu o čas na seba, svoje koníčky, kariéru boujeme so svojimi najmilovanejšími.

Dnes mám 41 rokov, som mama 7 ročnej druháčky a chcem pracovať z domu, pretože:

 1. Pretože byť zamestnancom znamená mať 25, maximálne 30 dní dovolenky.
 2. Pretože v súčte majú školopovinné deti 9 týždňov letných prázdnin + 29 dní ostatných prázdnin+ dni štátnych sviatkov.

Nejako tu nesedia počty…

Moja motivácia

Čo prispelo k tomu, že som sa rozhodla pracovať z domu:

 • Ako každá tvorilka, skúsila som šťastie na sashe. Šila som šatočky pre deti, hračky, deky do kočíkov. Zastavila ma po roku neviditeľná ruka trhu 🙂 Všetko marketingové haló okolo (mať dobré foto, písať dobré texty, písať propagačné články…) + časté choroby našej dcérky, mi dávali málo času na šitie výrobkov. Ak som kupovala zaujímavejšie látky zo zahraničia (ešte nebolo na sk trhu Bubulákovo), tak ceny výrobkov boli nekonkurenčné. Radosť z tvorby sa zmenila na stres. Chcela som si ponechať len radosť, takže už iba sem tam čosi ušijem pre nás, zo záľuby.
 • Zhruba okolo dvoch-troch rokov mojej dcérky som vytvorila prvý blog Múdra mama. Zbierala som inšpirácie ako sa hrať s deťmi, a tak som sa v článkoch delila o naše verzie aktivít a hier. Naučila som sa používať CMS WordPress – systém na správu webu bez programovania.  Skúsila som šité vecičky a hodvábne šaty predávať aj cez tento web – vyvstala znovu otázka ako ho spropagovať. Takže som si začala čítať veľa článkov o copywritingu, marketingu, reklamách.
 • Prišlo rozhodnutie – nevrátim sa do korporátneho sveta! Hlavný dôvod je rovnováha v rodine. Manžel si vie rozvrhnúť prácu tak že má čas aj na svoje koníčky.  Ak by som bola spútaná 25 dňami dovolenky, naháňala sa na piatkové poobené schôdzky ku klientom, naháňala sa do školy, na krúžky, naháňala sa variť, prať, žehliť… tak by som bola ešte väčším uzlom nervov ako dovtedy. Rovnováha vo vzťahu musí byť aj v miere slobody, čo obaja partneri majú. Raz potiahne viac jeden, raz druhý, ale rovnováha musí byť.
 • Pred narodením dcérky som pracovala ako IT analytik.  Nemala som podnikateľské myslenie, vždy som bola zamestnancom – pracovitým, puntičkárskym, dôsledným… a čo z toho? Byť IT analytikom freelancerom znamená mať zakázky u veľkých zákazníkov (podobní alebo presne tí boli zákazníkmi firmy v ktorej som pracovala). Ďakujem, neprosím si. Nevidím v tom zmenu, pracovať doma na tom istom a v takom istom tempe ako predtým.
 • Môžem byť užitočná pre manželovo podnikanie? Nie celkom. Iba napĺňať weby, skúsiť Google a Facebook reklamy ako junior – zase ďalšie učenie.
 • Začala som sa zaujímať o affiliate marketng a tak vznikol môj prvý affiliate web Darčekový poradca. Je to prvotina 🙂 Priznajte sa – vidíte ako rodič s odstupom času, kde ste sa dopustili pri výchove chýb? Čo mohlo byť inak? Ja ich vidím na mojom dieťatku – Darčekovom poradcovi  – a snažím sa ich napraviť, aby web bol aktuálny, aby sa na ňom lepšie orientovalo… Všetko je vec priorít a času.
 • Jedného dňa ma napadlo pri sledovaní Nákupných maniačkok na JOJ, že zas a znova sú tam iba štíhle ženy. Že  sa im nakupuje ľahko, lebo pre štíhle ženy je v obchodoch veľa druhov všetkého. Ako ale skombinovať veci, ak máte kilá navyše, to vážne neporadí nik? Začala som teda s tvorbou webu Šaty pre moletky. Kde by som chcela prinášať nápady na obliekanie s dostupnými šatami vo väčších veľkostiach všetkým moletkám.

Zhodnotenie

Tento článok nie je konkrétny návod ako vidíte, je skôr o tom, že keď pred sebou máte vidiu, niečo, čo vám dáva zmysel, tak krôčik po krôčiku môžete meniť svoj život. Nastúpila som na cestu, ktorej sa zubami nechtami držím a vidím jej výhody:

 • Máme v lete ako rodina viac času.
 • Viem si čas naplánovať lepšie, aby som nebola vystresovaná z krúžkovej logistiky a prázdnin.
 • Naučila som sa za chodu učiť a hľadať riešenia, na webe nájdete návody a prednášky zdarma na všetky možné témy!

Nevýhodou, ak pracujete z domu je izolovanosť. Musíte sa naučiť stretávať s ľuďmi viac ako keď chodievate do práce. Inak príde ponorka 🙂

Nevýhodou je, že ste na všetko od zháňania práce po účtovanie sám. Musíte hľadať príležitosti, rady, byť veľmi otvorený a zvedavý. Prípadne ak si už na seba dokážete zarobiť, veci ktoré robíte najneradšej môžete posunúť na iných a vytvoriť im tak pracovnú príležitosť.

Samozrejme v tomto článku je moja subjektívna výpoveď. Nič vám nebráni spraviť si podobnú úprimnú sumarizáciu o sebe, svojich pracovných, vzťahových a iných životných túžbach.