Uverejnené

Arte terapia ako jedna z ciest

Arte terapia Ikarov pad

Vonkajšie prostredie, vzťahy, práca – čo vás rozrušilo naposledy? Postoj k rôznym situáciám záleží na vašej povahe, životných prioritách, na rodinnom a pracovnom zázemí.

Niektorí z nás žijú vedome – pýtajú sa svojho najvnútornejšieho ja, čo si v danej chvíli želá a dokážu vykročiť tým smerom. Nespreneveria sa vnútornému hlásku v sebe, načúvajú mu, nasledujú ho.

Niekorí z nás reagujú automaticky,  cez nánosy názorov našich rodičov, zdedené z generácií starých rodičov:

  • V našej rodine sa vždy varila guľatá ryža, dlhá ryža je ako šrot pre prasatá.
  • Keď je vonku 20 stupňov musíš mať sveter a bundu, inak prechladneš!
  • Zelená a čierna sa k sebe nehodia, daj si hnedé topánky.
  • Zase máš tú ofinu v očiach!?!

Vplýva na nás aj ostrozrak spoločnosti, snaha zapadnúť do nej, alebo naopak vyniknúť:

  • Tučko!
  • To čo máš na sebe navlečené, to je nemoderné!
  • Cukor a múka sú nezdravé.
  • Pohárik červeného vína pred spaním je zdravý…

Nájdite si vlastné zvolania, čo vám dvíhajú tlak a hlasivky 🙂 Naschvál som nešla do extrému, pretože nie je mojím cieľom vyvolávať diskusie, neexistuje iné merítko pre naše názory, ako my sami. Najpotrebnejšia zo všetkého na svete je tolerancia, schopnosť ponechať druhej strane priestor na jej názor, bez toho, aby sme sa museli vzdať nášho. Bez bojov, hádiek, bitiek, vojen vypočuť druhého.  Obohacovať sa rôznymi pohľadmi na svet.

Možno ste sa už ocitli v situácii, ktorá vás dostala na kolená. Keď ste už „cudzím“ názorom nedokázali podliehať, no zároveň hlások vášho ja už bol  slabý a strašne zachrípnutý.  Čokoľvek, čo vás stresuje, núti vás zároveň hľadať spôsob, ako  tento stres odbúrať. Preto rada čítavam o arte terapii.  Mám rada výtvarné umenie, mám rada rôzne tvorivé techniky – ich spojením som sa dostala ku knihám a článkom o arte terapii.

A všetko zaujímavé, čo som si o arte terapii prečítala, pokúsim sa zdieľať článkami v tejto kategórii s tými, čo hľadajú skľudnenie alebo inšpiráciu.

Želanie všetkým hľadajúcim: Nech prevraví vaše ja!